26 Temmuz 2015 Pazar

Mantolama Nasıl yapılır?

Mantolama işlemi yedi aşamada gerçekleşmektedir.Mantolama sırasında gereken malzemeler; Isı yalıtım levhaları, yapıştırma harçları, ısı yalıtım sıvası, dekoratif kaplama sıvası, donatı fileleri, mekanik tespit dübeli, köşe profili, damlalık, dilatasyon, dış cephe boyası


* Yüzey hazırlığı; uygulama yapılan yüzey temizlenir.kabaran veya kirli yüzeyler temizlenmeli
* Subasman profilini yerleştirme; mantolama uygulaması için kullanılan malzemeler subasman profiline yerleştirilir ve düz bir şekil olması sağlanır.
* Mantolama ısı yalıtımı levhasını yapıştırma; yapıştırılacak yüzeyleri çerçeve şeklinde yapılarak yapıştırılır
* Mantolama ısı yalıtımı levhalarının dübellenmesi; yapıştırma işlemi sırasında kullanılan harcın kuruması esnasında geçen bir gün sonrası dış cephe tespit edilir.
* Köşe profillerinin yerleştirilmesi; Bina köşelerinin rüzgar ve yağmurun mantolamayı ayırma risklerini önlemek için köşelerin kaplanması işlemidir.
* Fileli sıva uygulaması : Mantolamada kullanılan levhaların üzerine ilk kat sıva uygulanmaktadır. çatlamaları ve kopmaları engelleyen filesi birinci sıvaya konulur.
* Dekoratif dış cephe kaplamaları ve dış cephe boya uygulaması : Uygulama yapılan sıvalar kuruduktan sonra Dekoratif dış cephe uygulanırken yukarıdan aşağıya doğru sıva uygulanarak pürüssüz görünüm elde edilir daha sonrasında ise kaplamaların üzeri özel dış cephe boyasıyla boyanır.


1 yorum: